Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
1.12.2015 at 08:00 - 27.2.2016 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Thu 21.1.2016
12:15 - 13:45
Thu 28.1.2016
12:15 - 13:45
Thu 4.2.2016
12:15 - 13:45
Thu 11.2.2016
12:15 - 13:45
Thu 18.2.2016
12:15 - 13:45
Thu 25.2.2016
12:15 - 13:45
Thu 3.3.2016
12:15 - 13:45
Thu 10.3.2016
12:15 - 13:45
Thu 17.3.2016
12:15 - 13:45
Thu 24.3.2016
12:15 - 13:45
Thu 31.3.2016
12:15 - 13:45
Thu 7.4.2016
12:15 - 13:45
Thu 14.4.2016
12:15 - 13:45
Thu 21.4.2016
12:15 - 13:45
Thu 28.4.2016
12:15 - 13:45

Description

Cyk110 Yleisen kielitieteen peruskurssi

Opintojakson suoritettuaan opiskelija tuntee kielitieteen eri osa-alueita italian kielen tutkimuksen näkökulmasta. Opintojakson antaa opiskelijalle perustan italiaa koskevaan kielitieteelliseen tutkimukseen tutustumiseen italian kielellä. Luentokurssilla hän myös oppii tiedonhakua, argumentointia ja yhteistyötaitoja.

Perusopinnot

Opintojaksossa tutustutaan italian kieleen italialaisin kielitieteen käsittein, erityisesti italialaisen kielitieteen erityispiirteisiin.

Luentokurssi tehtävineen ja kuulusteluineen tai kirjatentti.

Kirjatenttiin luetaan: M. Dardano, Nuovo manualetto di linguistica italiana, Bologna, Zanichelli 2005.

Pia Mänttäri