Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
29.11.2016 at 08:00 - 20.1.2017 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 16.1.2017
12:15 - 13:45
Mon 23.1.2017
12:15 - 13:45
Mon 30.1.2017
12:15 - 13:45
Mon 6.2.2017
12:15 - 13:45
Mon 13.2.2017
12:15 - 13:45
Mon 20.2.2017
12:15 - 13:45
Mon 27.2.2017
12:15 - 13:45
Mon 6.3.2017
12:15 - 13:45
Mon 13.3.2017
12:15 - 13:45
Mon 20.3.2017
12:15 - 13:45
Mon 27.3.2017
12:15 - 13:45
Mon 3.4.2017
12:15 - 13:45
Mon 10.4.2017
12:15 - 13:45
Mon 17.4.2017
12:15 - 13:45
Mon 24.4.2017
12:15 - 13:45

Description

Kurssin lopussa opiskelija osaa ottaa huomioon multimodaalisen dokumentin merkityksen syntyyn vaikuttavia kuvallisia, tekstuaalisia ja auditiivisia elementtejä sekä arvioida niiden vaikutusta viestin koheesioon, eritoten multimodaalisen kääntämisen näkökulmasta.

Semioottisen analyysin perusteet erilaisten multimodaalisten dokumenttien analyysin kautta (sarjakuvat, mainokset, tekstitetyt elokuvat...)

Läsnäolo kurssilla, aktiivinen osallistuminen suullisiin harjoituksiin, kirjallisten töiden palautus määräajassa.

Kurssilla jaettu materiaali ja lukemisto

0-5

Olli-Philippe Lautenbacher