Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
Moodle
Log in to view the registration key for Moodle.

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 15.5.2017
09:15 - 11:45
Tue 16.5.2017
09:15 - 11:45
Wed 17.5.2017
09:15 - 11:45
Thu 18.5.2017
09:15 - 11:45
Mon 22.5.2017
09:15 - 11:45
Tue 23.5.2017
09:15 - 11:45
Wed 24.5.2017
09:15 - 11:45
Mon 29.5.2017
09:15 - 11:45
Tue 30.5.2017
09:15 - 11:45
Wed 31.5.2017
09:15 - 11:45
Thu 1.6.2017
09:15 - 11:45
Mon 5.6.2017
09:15 - 11:45
Tue 6.6.2017
09:15 - 11:45
Wed 7.6.2017
09:15 - 11:45
Thu 8.6.2017
09:15 - 11:45
Mon 12.6.2017
09:15 - 11:45
Tue 13.6.2017
09:15 - 10:45
Tue 1.8.2017
09:15 - 11:45
Wed 2.8.2017
09:15 - 11:45
Thu 3.8.2017
09:15 - 11:45
Mon 7.8.2017
09:15 - 11:45
Tue 8.8.2017
09:15 - 11:45
Wed 9.8.2017
09:15 - 11:45
Thu 10.8.2017
09:15 - 11:45
Mon 14.8.2017
09:15 - 11:45
Tue 15.8.2017
09:15 - 11:45
Wed 16.8.2017
09:15 - 11:45
Thu 17.8.2017
09:15 - 11:45
Mon 21.8.2017
09:15 - 11:45
Tue 22.8.2017
09:15 - 11:45
Wed 23.8.2017
09:15 - 11:45
Thu 24.8.2017
09:15 - 11:45
Mon 28.8.2017
09:15 - 11:45
Tue 29.8.2017
09:15 - 10:45

Registration and fee

150 euroa. Lisätietoja.

Avoimen yliopiston kesäopetus on maksutonta ilmoittautumishetkellä läsnä oleville Helsingin yliopiston perustutkinto-opiskelijoille. (Maksuttomuus ei koske mahdollista materiaalimaksua.)

Ilmoittautuminen alkaa 45 vuorokautta ennen kurssin alkua.

Opintojakso toteutetaan mikäli jaksolle ilmoittautuu vähintään 30 opiskelijaa.

Helsingin yliopiston opiskelijat: ilmoittautuminen tapahtuu Avoimen yliopiston ilmoittautumisjärjestelmässä - ei WebOodissa.

Miten opiskelemaan?

Description

Kurssi sisältää UT:n kreikan muoto- ja lauseopin pääpiirteet harjoituksineen.

Kurssin menestyksekäs suorittaminen edellyttää 2-3 tunnin itsenäistä työskentelyä kutakin luentokertaa kohti.

Kreikan opiskelun luonteen vuoksi kurssiin sisältyy läsnäolovelvoite.

Alkuosan luennot 50 t (sis. välikertauksen) ja loppuosan luennot 50 t sekä välikertauksien rästit ja loppukertaus.

Kurssiin kuuluu välikertauksia ja loppukertaus, jotka kaikki on suoritettava hyväksyttävästi. Välikertausten tarkka sisältö ilmoitetaan kurssin kuluessa viimeistään noin viikko ennen tenttiä. Osasuoritukset ovat voimassa kurssin loppukertauksen viimeiseen suoritusmahdollisuuteen.

Kurssin päätteeksi järjestettävässä käännöskokeessa (loppukertaus), jossa opiskelija saa käyttää Liljeqvistin Uuden testamentin kreikka-suomi sanakirjaa, koealueena ovat mainitut kolme kirjaa kokonaisuudessaan. Välikertauksen koealueeksi tulee se alue oppikirjasta, joka on ehditty käsitellä ennen välikertausta.

Välikertaus on voimassa vain kyseisen kurssin viimeiseen suorittamismahdollisuuteen saakka. Välikertaus on luennolla ja sen voi suorittaa vielä loppukertauksen ensimmäisessä uusinnassa, muttei loppukertauksen yhteydessä.

Loppukertauksen koealueena ovat Markuksen evankeliumi, luvut 11-16, 1. Korinttilaiskirje, luvut 1-2 ja 1. Johanneksen kirje. Tehtävänä loppukertauksessa on kääntää katkelmia kyseisistä teksteistä sekä analysoida joidenkin katkelmissa esiintyvien sanojen muoto ja tunnistaa katkelmien sisältämiä kieliopillisia rakenteita. Loppukertauksessa saa käyttää Gyllenbergin tai Liljeqvistin sanakirjaa tai sanastoa edellyttäen, että niihin ei ole tehty muita merkintöjä kuin alleviivauksia. Sanakirjat ja sanastot tarkastetaan kertauksen alussa. Muiden apuneuvojen käyttö on kielletty.

Oppikirjana käytetään teosta J. Kiilunen-R. Hakola, Alfasta alkuun. Johdatus Uuden testamentin kreikkaan (3., uudistettu painos) sekä hyödynnetään verkossa olevaa UT:n kreikan monimuoto-oppimisympäristöä Kamua, joka sisältää mm. vuorovaikutteisia harjoituksia (http://www.helsinki.fi/teol/pro/kielet/kamu/). Jos linkki ei toimi, kopioi linkki uuteen selainikkunaan.

UT:n tekstijulkaisuista suositeltavin on E. Nestle-K. Aland, Novum Testamentum Graece (28. painos). Hyödyllisiä apuneuvoja ovat L. Aejmelaeuksen Uuden testamentin kreikan kielioppi (1. tai 2. painos) ja sanakirjat: M. Liljeqvistin Uuden testamentin sanakirja kreikka-suomi (1. tai 2. painos), M. Liljeqvistin UT:m kreikka - suomi sanasto ja R. Gyllenbergin Uuden testamentin kreikkalais-suomalainen sanakirja ( https://helda.helsinki.fi/handle/10138/16155 ). Liljeqvistin sanakirjaa, sanastoa tai Gyllenbergin sanakirjaa saa käyttää kurssin loppukertauksessa.

Asteikolla 0-5

Luennot: alkuosa ma–to 15.5.-13.6.2017 (Ei to 25.5.) klo 9.15-11.45, ti 13.6. opetusta 2 h klo 9.15-10.45 (50 t)

loppuosa ma-to 1.8.-29.8.2017 klo 9.15-11.45 (50 t), ti 29.8. opetusta 2 h 9.15-10.45

sekä välikertauksien rästit ja loppukertaus. Välikertaus ja loppukertaus on suoritettava hyväksytysti.

LÄSNÄOLO: Ensimmäisellä tunnilla on oltava paikalla. Mikäli et saavu paikalle 15 minuutin sisällä opetuksen alkamisesta, menetät paikkasi.

Ensimmäinen välikertaus on la 17.6.2017 klo 9-13 (tenttipalvelu valvoo) lmoittaudu tenttiin Avoimen yliopiston Omat sivut -palvelussa

Välikertauksen rästi on ke 19.7.2017 klo 16-20 (tenttipalvelu valvoo): ilmoittaudu tenttiin Avoimen yliopiston Omat sivut -palvelussa. Välikertauksen rästin voi suorittaa vielä loppukertauksen ensimmäisessä uusinnassa la 7.10. klo 9–13 (tenttipalvelu valvoo), mutta ei loppukertauksessa. Ilmoittaudu tenttiin Avoimen yliopiston Omat sivut -palvelussa.

Loppukertaus la 2.9.2017 klo 9-13, (tenttipalvelu valvoo) Uusinnat la 7.10. klo 9–13 ja la 11.11.2017 klo 9-13 (tenttipalvelu valvoo). Ilmoittaudu kaikkiin loppukertauksen tentteihin Avoimen yliopiston Omat sivut -palvelussa.

Opintomaksuun sisältyy opinto-ohjelmassa mainitut tenttipäivät.

Opettajat: TT Susanna Asikainen (alkuosa) ja TM Kenneth Liljetsröm (loppuosa)

Opetuspaikkoihin saattaa tulla muutoksia, tarkista opetuspaikka ja sijainti opinto-ohjelmasta ennen opintojen alkua. Näet sijainnin myös sivun alareunan opetuspaikka linkistä. Helsingin yliopiston opetustilojen esteettömyys. Ota tarvittaessa yhteyttä Opiskelijaneuvontaan.

Katso yhteystiedot oppiainesivulta