Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
Moodle
Log in to view the registration key for Moodle.

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 8.8.2017
16:30 - 19:00
Wed 9.8.2017
16:30 - 19:00
Thu 10.8.2017
16:30 - 19:00
Mon 14.8.2017
16:30 - 19:45
Wed 16.8.2017
16:30 - 19:45
Mon 21.8.2017
16:30 - 19:45
Wed 23.8.2017
16:30 - 19:45
Mon 28.8.2017
16:30 - 19:45
Wed 30.8.2017
16:30 - 19:45
Wed 6.9.2017
16:30 - 19:45

Registration and fee

45,00 Lisätietoa maksuista.

Avoimen yliopiston kesäopetus on maksutonta ilmoittautumishetkellä läsnä oleville Helsingin yliopiston perustutkinto-opiskelijoille. Maksuttomuus ei koske mahdollista materiaalimaksua.

Tarkka ilmoittautumisaika näkyy Ilmoittaudu painikkeesta.

Miten opiskelemaan?

Description

Tavoitteena on oppia klassisen genetiikan laskennalliset perusmenetelmät.

Kurssilla käsitellään klassisessa genetiikassa käytettyjä termejä sekä työkaluja, kuten periytymismalleja, sukupuuanalyysiä, risteytyskokeita, geenien kytkentää ja populaatiogenetiikan perusteita. Näiden hahmottamiseksi kerrataan todennäköisyyslaskennan ja tilastollisen ajattelun perusteet. Kurssi koostuu muutamasta kaikille yhteisestä luennosta sekä seitsemästä ohjatuista laskuharjoituskerrasta, joihin kuhunkin liittyy lyhyt kertausluento. Kurssi suoritetaan lopputentillä.

Luennot, laskuharjoitukset ja tentti.

0-5

Opintojaksolla on käytössä opetuksen tukena verkko-oppimisympäristö Moodle. Sivut avautuvat ennen opetuksen alkua.

Tenttipäivät:

ke 20.9.17 klo 17-20
Uusinnat la 28.10.17 klo 9-12 ja ma 27.11.17 klo 17-20

Tentti-ilmoittautuminen ja ohjeet

Tenttipaikat

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Opiskelun käytännönohjeita

Katso yhteystiedot oppiainesivulta.