Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Huom! Aikataulu on alustava. Opetukseen saattaa tulla muutoksia poikkeustilanteen vaatimista järjestelyistä johtuen. Tiedot tarkentuvat elokuussa 2020.

Enrol

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 1.9.2020
12:30 - 14:00
Fri 4.9.2020
12:15 - 13:45
Tue 8.9.2020
12:15 - 13:45
Fri 11.9.2020
12:15 - 13:45
Tue 15.9.2020
12:15 - 13:45
Fri 18.9.2020
12:15 - 13:45
Tue 22.9.2020
12:15 - 13:45
Fri 25.9.2020
12:15 - 13:45
Tue 29.9.2020
12:15 - 13:45
Fri 2.10.2020
12:15 - 13:45
Tue 6.10.2020
12:15 - 13:45
Fri 9.10.2020
12:15 - 13:45
Tue 13.10.2020
12:15 - 13:45
Fri 16.10.2020
12:15 - 13:45
Tue 27.10.2020
12:15 - 13:45
Fri 30.10.2020
12:15 - 13:45
Tue 3.11.2020
12:15 - 13:45
Fri 6.11.2020
12:15 - 13:45
Tue 10.11.2020
12:15 - 13:45
Fri 13.11.2020
12:15 - 13:45
Tue 17.11.2020
12:15 - 13:45
Fri 20.11.2020
12:15 - 13:45
Tue 24.11.2020
12:15 - 13:45
Fri 27.11.2020
12:15 - 13:45
Tue 1.12.2020
12:15 - 13:45
Fri 4.12.2020
12:15 - 13:45
Tue 8.12.2020
12:15 - 13:45
Fri 11.12.2020
12:15 - 13:45

Registration and fee

75 euroa. Lisätietoja.

Ilmoittautuminen alkaa elokuussa. Tarkka ilmoittautumisaika näkyy klikkaamalla Ilmoittaudu-painiketta.

Tämän kurssin järjestää koulutusohjelma. Tälle kurssille on varattu 10 opiskelijan kiintiö, joka on tarkoitettu Avoimen opiskelijoille. Avoimen opiskelijat ilmoittautuvat kurssille Avoimen yliopiston verkkosivuilta kurssin opinto-ohjelman (kurssisivun) Ilmoittaudu –painikkeen kautta. Mikäli olet läsnäoleva tutkinto-opiskelija ja osallistumisoikeutta ei ole rajoitettu, niin voit ilmoittautua koulutusohjelman opinto-oppaan kautta WebOodissa.

Miten opiskelemaan?
Käytännön ohjeita opiskeluun
Järjestelyt erityistä tukea tarvitseville

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Description

Opintojakso kuuluu Antiikin kreikan perusopintoihin. Opintojakso on pakollinen kaikille Antiikin kreikkaa opiskeleville, jotka eivät ole suorittaneet aiempia opintoja Antiikin kreikasta. Se sopii kaikille aiheesta kiinnostuneille.

Ei edellytetä mitään edeltäviä opintoja tai edeltävää osaamista.

Opintojakson suoritettuasi osaat antiikin kreikan nominien taivutuksen ja verbeistä preesensin lisäksi pääpiirteet; tunnet antiikin kreikan keskeistä sanastoa vajaat 500 sanaa ja ymmärrät apuneuvoja käyttäen hyvin yksinkertaista attikalaista proosaa.

Kurssi suoritetaan alkeisoppikirjaa systemaattisesti noin puoliväliin läpi käymällä: lukemalla ääneen ja kääntämällä kreikankielisiä lauseita ja tekstejä sekä tekemällä harjoituksia. Kulloinkin sopivia lisäapuneuvoja käytetään tarpeen mukaan.

J. Frösén, Epi oinopa ponton. Kreikan alkeet TAI F. Pontén, Klassisen kreikan alkeisoppikirja.

Asteikolla 0-5.

Ryhmäopetus 56 h + tentti. Tenttipäivä ilmoitetaan kurssilla.

Hyvä huomioida: Opetukseen saattaa tulla muutoksia poikkeustilanteen vaatimista järjestelyistä johtuen.

Opetus järjestetään osittain lähiopetuksena. Lähiopetus tiistaina 1.9. klo 12.30-14.00, sen jälkeen tiistaisin klo 12.15-13.45 Metsätalon luentosalissa 1. Perjantain luennot on klo 12.15-13.45, ja ne järjestetään etänä Zoomissa. Lisäksi tehtäviä Moodlessa. Opetukseen saattaa tulla muutoksia syksyn aikana. (päivitetty 31.8.20)

Lue lisää tästä ja tästä.

Opintojakso järjestetään Avoimen yliopiston ja kielten koulutusohjelman yhteistyönä. Kielten koulutusohjelma järjestää opetuksen, johon Avoimen ylopiston opiskelijat osallistuvat.

Opintojakso on osa Antiikin kreikan opintoja.