Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Kurssi suoritetaan etäopetuskurssina 18.3.20 lähtien.

Enrol
Moodle
Log in to view the registration key for Moodle.

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 14.1.2020
16:30 - 18:00
Thu 16.1.2020
16:30 - 18:00
Tue 21.1.2020
16:30 - 18:00
Thu 23.1.2020
16:30 - 18:00
Tue 28.1.2020
16:30 - 18:00
Thu 30.1.2020
16:30 - 18:00
Tue 4.2.2020
16:30 - 18:00
Thu 6.2.2020
16:30 - 18:00
Tue 11.2.2020
16:30 - 18:00
Thu 13.2.2020
16:30 - 18:00
Tue 18.2.2020
16:30 - 18:00
Thu 20.2.2020
16:30 - 18:00
Tue 25.2.2020
16:30 - 18:00
Thu 27.2.2020
16:30 - 18:00
Tue 10.3.2020
16:30 - 18:00
Thu 12.3.2020
16:30 - 18:00
Tue 17.3.2020
16:30 - 18:00
Thu 19.3.2020
16:30 - 18:00
Tue 24.3.2020
16:30 - 18:00
Thu 26.3.2020
16:30 - 18:00
Tue 31.3.2020
16:30 - 18:00
Thu 2.4.2020
16:30 - 18:00
Tue 7.4.2020
16:30 - 18:00
Thu 16.4.2020
16:30 - 18:00
Tue 21.4.2020
16:30 - 18:00
Thu 23.4.2020
16:30 - 18:00

Registration and fee

75 euroa. Lisätietoja.

Opintojakso on maksuton Helsingin yliopiston Kielten kandiohjelman läsnä oleville perustutkinto-opiskelijoille.

Ilmoittautuminen alkaa 45 vuorokautta ennen opintojakson alkua. Tarkka ilmoittautumisaika näkyy klikkaamalla Ilmoittaudu-painiketta.

Miten opiskelemaan?
Käytännön ohjeita opiskeluun
Järjestelyt erityistä tukea tarvitseville

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Kurssille on varattu opiskelupaikkoja Helsingin yliopiston Kielten kandiohjelman opiskelijoille. Opintoihin ilmoittaudutaan Avoimen yliopiston verkkosivuilla kurssin opinto-ohjelman (kurssisivun) Ilmoittaudu –painikkeen kautta (ei WebOodissa).

Description

Opintojakso sopii kielten koulutusohjelman opiskelijoille sekä kaikille aiheesta kiinnostuneille. Opintojakso kuuluu Antiikin kreikan perusopintoihin ja on pakollinen kaikille Antiikin kreikkaa opiskeleville, jotka eivät ole suorittaneet aiempia opintoja Antiikin kreikasta.

Edellytetään Antiikin kreikan alkeiskurssin suorittamista ennen tätä opintojaksoa. Suositellaan suoritettavaksi muita Antiikin kreikan perusopintoihin liittyviä opintojaksoja, esim. Antiikin kirjallisuushistoria, Antiikin uskonnot ja mytologia sekä Antiikin historia.

Opintojakson suoritettuasi hallitset antiikin kreikan verbien loput tempukset, joita ei käsitelty vielä alkeiskurssilla, sekä lauseopin perusteet. Tunnet noin 500 keskeistä sanaa alkeiskurssilla opittujen lisäksi sekä erilaisia apuneuvoja käyttäen ymmärrät helppoa attikalaista proosaa.

Kurssi suoritetaan käymällä läpi alkeisoppikirjaa loppua kohti: kääntämällä kreikankielisiä tekstejä ja tekemällä harjoituksia. Yhä runsaampia lisäapuneuvoja käytetään oppimisen tueksi.

Opintojaksoon liittyy oppikirja: J. Frösén, Epi oinopa ponton. Kreikan alkeet TAI F. Pontén, Klassisen kreikan alkeisoppikirja.

Asteikolla 0-5.

Huom! Kurssi suoritetaan etäopetuskurssina 18.3.20 lähtien. Lisätietoja Moodlessa (päivitetty 18.3.20).

Suoritustapa: Ryhmäopetus 52 h + kotitentti (päivitetty 7.4.20).

Käytössä on verkko-oppimisympäristö Moodle, joka avautuu 14.1.2020.

Linkin ja kurssiavaimen opintojakson Moodleen saat kirjautumalla tähän opinto-ohjelmaan (=kurssisivulle) Helsingin yliopiston käyttäjätunnuksella. Huom! Tämä onnistuu aikaisintaan ilmoittautumistasi seuraavana päivänä. Saat käyttäjätunnusta koskevaa lisätietoa sähköpostiisi ilmoittautumisesi jälkeen.

Opintojakso järjestetään Avoimen yliopiston ja Kielten koulutusohjelman yhteistyönä. Avoin yliopisto järjestää opetuksen, johon Kielten koulutusohjelman opiskelijat osallistuvat.


Käytännön ohjeita opiskeluun

Opintojakso on osa Antiikin kreikan opintoja.