Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Opetukseen saattaa tulla muutoksia poikkeustilanteen vaatimista järjestelyistä johtuen.

Enrol

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 11.1.2021
16:30 - 18:00
Wed 13.1.2021
16:30 - 18:00
Mon 18.1.2021
16:30 - 18:00
Wed 20.1.2021
16:30 - 18:00
Mon 25.1.2021
16:30 - 18:00
Wed 27.1.2021
16:30 - 18:00
Mon 1.2.2021
16:30 - 18:00
Wed 3.2.2021
16:30 - 18:00
Mon 8.2.2021
16:30 - 18:00
Wed 10.2.2021
16:30 - 18:00
Mon 15.2.2021
16:30 - 18:00
Wed 17.2.2021
16:30 - 18:00
Mon 22.2.2021
16:30 - 18:00
Wed 24.2.2021
16:30 - 18:00
Mon 1.3.2021
16:30 - 18:00
Wed 3.3.2021
16:30 - 18:00
Mon 15.3.2021
16:30 - 18:00
Wed 17.3.2021
16:30 - 18:00
Mon 22.3.2021
16:30 - 18:00
Wed 24.3.2021
16:30 - 18:00
Mon 29.3.2021
16:30 - 18:00
Wed 31.3.2021
16:30 - 18:00
Wed 7.4.2021
16:30 - 18:00
Mon 12.4.2021
16:30 - 18:00
Wed 14.4.2021
16:30 - 18:00
Mon 19.4.2021
16:30 - 18:00
Wed 21.4.2021
16:30 - 18:00
Mon 26.4.2021
16:30 - 18:00

Registration and fee

75 euroa. Lisätietoja.

Opintojakso on maksuton Helsingin yliopiston kielten koulutusohjelman läsnä oleville perustutkinto-opiskelijoille.

Ilmoittautuminen alkaa 45 vuorokautta ennen opintojakson alkua. Tarkka ilmoittautumisaika näkyy klikkaamalla Ilmoittaudu-painiketta.

Miten opiskelemaan?
Käytännön ohjeita opiskeluun
Järjestelyt erityistä tukea tarvitseville

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Tälle kurssille on varattu maksuttomia paikkoja, jotka on tarkoitettu kielten koulutusohjelman opiskelijoille. Opintoihin ilmoittaudutaan Avoimen yliopiston verkkosivuilla kurssin opinto-ohjelman (kurssisivun) Ilmoittaudu –painikkeen kautta (ei WebOodissa)

Description

Opintojakso sopii kielten koulutusohjelman opiskelijoille sekä kaikille aiheesta kiinnostuneille.

Opintojakso on pakollinen kaikille latinan kielen ja Rooman kirjallisuuden perusopintoja suorittaville, joilla ei ole aiempia vastaavia opintoja. Opintojakso on avoimesti tarjolla myös muiden koulutusohjelmien opiskelijoille.

Ei edeltäviä opintoja tai osaamista.

Opintojakson suoritettuasi

  • hallitset latinan nominien taivutuksen
  • tunnet latinan keskeistä sanastoa
  • ymmärrät latinankielisen lauseen rakennetta ja apuneuvoja käyttäen ymmärrät helppoa latinankielistä proosaa
  • kykenet tarkastelemaan analyyttisesti kielellisiä rakenteita

Opiskelija perehtyy oppitunneilla latinan muoto-oppiin, erityisesti nominien taivutukseen, tulkitsee latinankielisiä oppikirjatekstejä ja tekee kielioppi- ja sanastoharjoituksia.

Ilmoitetaan opinto-ohjelmassa.

Asteikolla 0-5. Opintojakson aikana opiskelija seuraa ja arvioi omaa oppimistaan pienten testien avulla. Opintojakson arvosana määräytyy väli- ja loppukokeen perusteella.

Verkko-opetus n. 56 h (reaaliaikaisia luentoja ja verkkotehtäviä), välikoe + kotitentti. Opiskelijalla tulee olla kamera ja mikrofoni käytössä kurssin aikana.

Käytössä on verkko-oppimisympäristö Moodle, joka avautuu 11.1.2021.

Linkin ja kurssiavaimen opintojakson Moodleen saat kirjautumalla tähän opinto-ohjelmaan (=kurssisivulle) Helsingin yliopiston käyttäjätunnuksella. Huom! Tämä onnistuu aikaisintaan ilmoittautumistasi seuraavana päivänä. Saat käyttäjätunnusta koskevaa lisätietoa sähköpostiisi ilmoittautumisesi jälkeen.

Opintojakso järjestetään Avoimen yliopiston ja kielten koulutusohjelman yhteistyönä. Avoin yliopisto järjestää opetuksen, johon kielten koulutusohjelman opiskelijat osallistuvat.

Käytännön ohjeita opiskeluun

Opintojakso kuuluu kielten koulutusohjelman opintoihin.