Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
Moodle
Log in to view the registration key for Moodle.

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 5.9.2017
10:15 - 11:45
Thu 7.9.2017
12:15 - 13:45
Tue 12.9.2017
10:15 - 11:45
Thu 14.9.2017
12:15 - 13:45
Tue 19.9.2017
10:15 - 11:45
Thu 21.9.2017
12:15 - 13:45
Tue 26.9.2017
10:15 - 11:45
Thu 28.9.2017
12:15 - 13:45
Tue 3.10.2017
10:15 - 11:45
Thu 5.10.2017
12:15 - 13:45
Tue 10.10.2017
10:15 - 11:45
Thu 12.10.2017
12:15 - 13:45
Tue 17.10.2017
10:15 - 11:45
Thu 19.10.2017
12:15 - 13:45

Registration and fee

75 euroa Lisätietoja

Jakso on yhteisopetusta, jossa Avoimen yliopiston opiskelijat osallistuvat koulutusohjelman opetukseen.

Ilmoittautuminen alkaa 45 vuorokautta ennen opintojakson alkua.

Tarkka ilmoittautumisaika näkyy Ilmoittaudu painikkeesta.

Miten opiskelemaan?

Opiskelun käytännönohjeita

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Description

Jaksolle voi osallistua ilman edeltäviä opintoja.

Opintojakson jälkeen opiskelijalla on yleiskuva arkeologiasta tieteenalana sekä perustiedot arkeologian oppihistoriasta, teoriasta, humanistiseen ja luonnontieteeseen liittyvästä metodiikasta sekä etiikasta. Opintojakso kehittää tiedon omaksumis- ja prosessointitaitoja luennoilla tapahtuvan keskustelun ja kurssiin kuuluvan oppimateriaalin lukemisen kautta.

Opintojakso sisältää luentoja sekä siihen liittyvää tentittävää kirjallisuutta.

Renfrew-Bahn: Archaeology. Theories, Methods, and Practice, 6. painos tai sitä myöhäisempi.

Opintojakso arvioidaan asteikolla 0-5.

Opintojakso sisältää luentoja 28h (14x2h) sekä siihen liittyvää tentittävää kirjallisuutta.

Ensimmäinen tenttikerta viimeisellä luennolla TO 19.10.2017 (ilmoittautuminen opettajan ohjeen mukaisesti), uusintatentti: LA 25.11.2017 (pitää ilmoittautua)

Opintojaksolla on käytössä oppimisympäristö Moodle, joka avautuu jakson alkaessa.

Linkin ja kurssiavaimen oman opintojaksosi Moodleen saat kirjautumalla opinto-ohjelmaan Helsingin yliopiston käyttäjätunnuksella ilmoittautumistasi seuraavana päivänä/ tiedot kerrotaan luentojen aikana. Saat käyttäjätunnusta koskevaa lisätietoa sähköpostiisi ilmoittautumisesi jälkeen.

Opetus on päiväopetuksena toteutettavaa yhteisopetusta, jossa Avoimen opiskelijat osallistuvat koulutusohjelman opetukseen. Jaksolla on rajallinen määrä paikkoja.