Kuva: Pixabay

Tutustu maantieteeseen tieteenalana

Millaisia tutkimusaloja maantieteeseen lukeutuu?
Millaista tutkimusta maantieteen kentällä tehdään?

Kurssilla saat laajan käsityksen maantieteestä tieteenalana sekä tutustut tiedekunnan opettajien tutkimustyöhön.

Enrol

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 2.9.2019
08:15 - 10:00
Thu 5.9.2019
08:15 - 10:00
Mon 9.9.2019
08:15 - 10:00
Thu 12.9.2019
08:15 - 10:00
Mon 16.9.2019
08:15 - 10:00
Thu 19.9.2019
08:15 - 10:00
Mon 23.9.2019
08:15 - 10:00
Thu 26.9.2019
08:15 - 10:00
Mon 30.9.2019
08:15 - 10:00
Thu 3.10.2019
08:15 - 10:00
Mon 7.10.2019
08:15 - 10:00
Thu 10.10.2019
08:15 - 10:00
Mon 14.10.2019
08:15 - 10:00
Thu 17.10.2019
08:15 - 10:00

Registration and fee

75 euroa. Lisätietoja.

Ilmoittautuminen alkaa 45 vuorokautta ennen opintojakson alkua. Tarkka ilmoittautumisaika näkyy klikkaamalla Ilmoittaudu-painiketta.

Miten opiskelemaan?

Käytännön ohjeita opiskeluun

Järjestelyt erityistä tukea tarvitseville

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Description

Opintojakso sopii kaikille maantieteestä kiinnostuneille.

Opintojakson käytyään opiskelija on tutustunut laajasti maantieteen tutkimusaloihin sekä osaston opettajiin ja heidän tutkimusaiheisiinsa.

Opintojaksolla eri opettajat kertovat tutkimushankkeistaan ja avaavat aihepiiriä ensimmäisen vuoden opiskelijoille.

Holt-Jensen, A. (2009 tai uudempi). Geography: History and concepts. London: Sage Publications.

Luennot 24 h ja tentti

Opintojakso järjestetään Avoimen yliopiston ja maantieteen koulutusohjelman yhteistyönä. Maantieteen koulutusohjelma järjestää opetuksen, johon Avoimen yliopiston opiskelijat osallistuvat. Katso tarkemmat tiedot ja aikataulu koulutusohjelman opinto-ohjelmasta.

Tentti:
to 17.10.2019 klo 8.15-10 (viimeinen luentokerta, ei tarvitse erikseen ilmoittautua)

Uusintatentit:
pe 15.11.2019 klo 12-16
pe 13.12.2019 klo 12-16

Muista ilmoittautua uusintatenttiin viimeistään 10 vrk ennen tenttipäivää.
Opintomaksuun sisältyy opinto-ohjelmassa mainitut tenttipäivät.

Tenttiohjeet
Tenttipaikat
Käytännön ohjeita opiskeluun

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Opintojakso on osa Maantieteen koulutusohjelman perusopintoja 25 op.