Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 30.10.2017
08:15 - 10:00
Thu 2.11.2017
08:15 - 10:00
Mon 6.11.2017
08:15 - 10:00
Thu 9.11.2017
08:15 - 10:00
Mon 13.11.2017
08:15 - 10:00
Thu 16.11.2017
08:15 - 10:00
Mon 20.11.2017
08:15 - 10:00
Thu 23.11.2017
08:15 - 10:00
Mon 27.11.2017
08:15 - 10:00
Thu 30.11.2017
08:15 - 10:00
Mon 4.12.2017
08:15 - 10:00
Thu 7.12.2017
08:15 - 10:00
Mon 11.12.2017
08:15 - 10:00
Thu 14.12.2017
08:15 - 10:00

Registration and fee

75 euroa. Lisätietoja.

Ilmoittautuminen alkaa 45 vuorokautta ennen opintojakson alkua. Tarkka ilmoittautumisaika näkyy Ilmoittaudu-painikkeesta.

Miten opiskelemaan?

Käytännön ohjeita opiskeluun

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Description

Maantieteen kandiohjelma vastaa opintojaksosta ja Avoimen yliopiston opiskelijat osallistuvat samalle jaksolle.

Luennoilla käydään lävitse maantieteen ja geotieteen alan globaaleja tutkimuskysymyksiä ja hasardeja. Pääsääntöisesti kullakin luentokerralla on eri luennoitsija kertomassa omaan tutkimukseensa liittyvistä globaaleista kysymyksistä.

Kurssin käytyään opiskelija hallitsee merkittävimmät maantieteen alan globalit tutkimuskysymykset ja niiden välillä olevat vuorovaikutussuhteet sekä osaa luokitella ja arvioida maantieteellisiä riskejä eri aluetasoilla.

Kurssiin kuuluvat luennot 12 kertaa, lopputentti ja neljän noin kahden sivun mittaisen esseen kirjoittaminen ja neljän toisen opiskelijan esseen kommentointi.