Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 4.9.2017
10:00 - 12:00
Thu 7.9.2017
11:00 - 12:00
Mon 11.9.2017
10:00 - 12:00
Thu 14.9.2017
11:00 - 12:00
Mon 18.9.2017
10:00 - 12:00
Thu 21.9.2017
11:00 - 12:00
Mon 25.9.2017
10:00 - 12:00
Thu 28.9.2017
11:00 - 12:00
Mon 2.10.2017
10:00 - 12:00
Thu 5.10.2017
11:00 - 12:00
Mon 9.10.2017
10:00 - 12:00
Thu 12.10.2017
11:00 - 12:00
Mon 16.10.2017
10:00 - 12:00
Mon 30.10.2017
10:00 - 12:00
Mon 6.11.2017
10:00 - 12:00
Mon 13.11.2017
10:00 - 12:00
Mon 20.11.2017
10:00 - 12:00
Mon 27.11.2017
10:00 - 12:00
Mon 4.12.2017
10:00 - 12:00
Mon 11.12.2017
10:00 - 12:00

Registration and fee

75 euroa. Lisätietoja

Ilmoittautuminen alkaa 45 vuorokautta ennen opintojakson alkua. Tarkka ilmoittautumisaika näkyy Ilmoittaudu-painikkeesta.

Miten opiskelemaan?

Käytännön ohjeita opiskeluun

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Description

Lukiomatematiikka.

Lukiomatematiikan taitoja voi tarvittaessa vahvistaa suorittamalla opintojakson Lukiomatematiikan kertauskurssi.

Joukko-opin perusteet merkintätapoineen sekä erityyppiset todistustekniikat. Matemaattinen ajattelu sekä suullinen ja kirjallinen viestintä.

Opintomonisteena on L. Oinonen: Johdatus yliopistomatematiikkaan.

Opiskelijan osaamista arvioidaan kurssin aikana. Kurssi arvioidaan asteikolla 0-5.

Kurssilla tehdään viikoittaisia harjoitustehtäviä, joiden tekemiseen on tarjolla ohjausta. Lisäksi kurssilla on luentoja.

Opintojakso on osa matematiikan perusopintoja (25 op).