Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 15.1.2019
14:15 - 16:00
Tue 22.1.2019
14:15 - 16:00
Tue 29.1.2019
14:15 - 16:00
Tue 5.2.2019
14:15 - 16:00
Tue 12.2.2019
14:15 - 16:00
Tue 19.2.2019
14:15 - 16:00
Tue 26.2.2019
14:15 - 16:00
Mon 11.3.2019
10:15 - 12:00
Mon 18.3.2019
10:15 - 12:00
Mon 25.3.2019
10:15 - 12:00
Mon 1.4.2019
10:15 - 12:00
Fri 5.4.2019
10:15 - 12:00
Mon 8.4.2019
10:15 - 12:00
Mon 15.4.2019
10:15 - 12:00
Fri 26.4.2019
10:15 - 12:00
Mon 29.4.2019
10:15 - 12:00

Registration and fee

75 euroa. Lisätietoja

Kurssi on ilmainen perustutkinto-opiskelijoille.

Kurssi järjestetään Avoimen yliopiston sekä matematiikan koulutusohjelman kanssa yhteistyössä. Kurssille ilmoittaudutaan Avoimen yliopiston kautta seuraavasta linkistä https://www.avoin.helsinki.fi/palvelut/esittely.aspx?o=127442256

Kurssi on ilmainen Helsingin Yliopiston perustutkinto-opiskelijoille.

Ilmoittautuminen alkaa 45 vuorokautta ennen opintojakson alkua. Tarkka ilmoittautumisaika näkyy Ilmoittaudu-painikkeesta.

Miten opiskelemaan?

Käytännön ohjeita opiskeluun

Järjestelyt erityistä tukea tarvitseville

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Description

Oppimistavoitteita ovat joukko-opin perusteet merkintätapoineen ja erityyppiset todistustekniikat. Lisäksi keskeistä kurssilla on matemaattisen ajattelun kehittäminen sekä matemaattisen suullisen ja kirjallisen viestinnän harjoitteleminen.

Joukko-opin perusteet merkintätapoineen sekä erityyppiset todistustekniikat. Matemaattinen
ajattelu sekä suullinen ja kirjallinen viestintä.

Opiskelijan osaamista arvioidaan kurssin aikana. Kurssi arvioidaan asteikolla 0-5.

Kurssilla tehdään viikoittaisia harjoitustehtäviä, joiden tekemiseen on tarjolla ohjausta. Lisäksi kurssilla on luentoja.

Luennon 25.3. korvaava luento järjestetään 5.4. klo. 10.15-12.00 salissa E207.

Pääsiäismaanantain luento (22.4) siirtyy perjantaille 26.4. Luento järjestetään klo. 10.15-12.00 salissa E207.