Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 14.1.2020
12:15 - 14:00
Thu 16.1.2020
08:15 - 10:00
Tue 21.1.2020
12:15 - 14:00
Thu 23.1.2020
08:15 - 10:00
Tue 28.1.2020
12:15 - 14:00
Thu 30.1.2020
08:15 - 10:00
Tue 4.2.2020
12:15 - 14:00
Thu 6.2.2020
08:15 - 10:00
Tue 11.2.2020
12:15 - 14:00
Thu 13.2.2020
08:15 - 10:00
Tue 18.2.2020
12:15 - 14:00
Thu 20.2.2020
08:15 - 10:00
Tue 25.2.2020
12:15 - 14:00
Thu 27.2.2020
08:15 - 10:00

Registration and fee

75 euroa. Lisätietoja.

Ilmoittautuminen alkaa 45 vuorokautta ennen opintojakson alkua. Tarkka ilmoittautumisaika näkyy klikkaamalla Ilmoittaudu-painiketta.

Miten opiskelemaan?
Käytännön ohjeita opiskeluun
Järjestelyt erityistä tukea tarvitseville

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Description

Opintojaksot Raja-arvot ja Differentiaalilaskenta.

Opintojakson suorittanut opiskelija hallitsee integraalilaskennan perusteet, mukaan lukien epäoleellisen integraalin, ja tietää funktiojonoihin ja niiden tasaiseen suppenemiseen liittyvät käsitteet.

Petteri Harjulehto, Riku Klén ja Mika Koskenoja: Analyysiä reaaliluvuilla.

Arviointimenetelmistä kerrotaan kurssisivuilla.

Opintojakso järjestetään Avoimen yliopiston ja matemaattisten tieteiden koulutusohjelman yhteistyönä. Matemaattisten tieteiden koulutusohjelma järjestää opetuksen, johon Avoimen yliopiston opiskelijat osallistuvat. Katso tarkemmat tiedot ja aikataulu koulutusohjelman kurssiohjelmasta.

Kurssitentti: 2.3.2020

Uusintatentit ovat Examinariumissa.

Varaa tenttiaika ja -paikka Examinariumista https://guide.student.helsinki.fi/fi/artikkeli/tenttiminen-examinarium-tenttiakvaariossa

Opintomaksuun sisältyy kolme tenttikertaa.

Käytännön ohjeita opiskeluun

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.