Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
Moodle
Log in to view the registration key for Moodle.

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 5.9.2017
17:15 - 18:45
Wed 6.9.2017
16:30 - 18:00
Tue 12.9.2017
17:15 - 18:45
Wed 13.9.2017
16:30 - 18:00
Wed 20.9.2017
16:30 - 18:00
Wed 27.9.2017
16:30 - 18:00
Wed 4.10.2017
16:30 - 18:00
Tue 10.10.2017
16:30 - 18:00
Wed 11.10.2017
16:30 - 18:00
Wed 18.10.2017
16:30 - 18:00
Tue 24.10.2017
16:30 - 18:00
Wed 25.10.2017
16:30 - 18:00

Registration and fee

75 euroa Lisätietoja

Ilmoittautuminen alkaa 45 vuorokautta ennen opintojakson alkua.

Tarkka ilmoittautumisaika näkyy Ilmoittaudu painikkeesta.

Miten opiskelemaan?

Opiskelun käytännönohjeita

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Description

Tietojenkäsittelytieteen perusopintojen kurssi, suoritetaan opintojen alkupuolella. Sopiii kaikille tietojenkäsittelytieteestä kiinnostuneille. Opintojakso voidaan suorittaa monimuoto-opetuksena, lähiopetuksena, itseopiskelukurssina tai verkkokurssina.

Ei edeltäviä yliopisto-opintoja. Kurssilaisilta ei edellytetä tietojenkäsittelytieteen muiden kurssien aiempaa suorittamista, mutta alan englanninkielistä tekstiä on syytä osata lukea.

Kurssin suoritettuasi sinulla on yleiskuva tietojenkäsittelytieteestä, mukaan lukien perustietoa alan etiikasta ja immateriaalioikeudesta. Opit hakemaan tieteellistä kirjallisuutta ja lukemaan tieteellistä kirjallisuutta englanniksi sekä osaat kirjoittaa alan asiatekstiä.

Tietojenkäsittelytieteen perusperiaatteet Peter Denningin jaottelun mukaisesti. Alan keskeistä terminologiaa ja ajankohtaisia teemoja tietojenkäsittelytieteessä, kuten tekoäly. Alan etiikkaa ja immateriaalioikeutta.

Verkkomateriaali

Kurssi arvioidaan arvosana-asteikolla 0-5.

Aloitusluennot 2* 2h ja ryhmäopinnot 20h + kotitehtävät, jotka enimmäkseen tehdään opintopiireissä.

Opintojaksolla on käytössä oppimisympäristö Moodle joka avautuu jakson alkaessa.

Moodle linkki sekä kurssiavain näkyvät jaksolle ilmoittautuneille opiskelijoille opinto-ohjelmassa.

Aloitusluennot TI 5.9. ja TI 12.9. klo 17:15-18:45

Ohjatut harjoitukset 10*2h

Luennoilla ei ole läsnäolopakkoa.

Opintojen tukena on tuutori.

Opintojakso on osa Tietojenkäsittelytieteen perusopintojen (25 op) kokonaisuutta.