Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
Moodle
Log in to view the registration key for Moodle.

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 31.10.2017
10:15 - 11:45
Fri 3.11.2017
12:15 - 13:45
Tue 7.11.2017
10:15 - 11:45
Fri 10.11.2017
12:15 - 13:45
Tue 14.11.2017
10:15 - 11:45
Fri 17.11.2017
12:15 - 13:45
Tue 21.11.2017
10:15 - 11:45
Fri 24.11.2017
12:15 - 13:45
Tue 28.11.2017
10:15 - 11:45
Fri 1.12.2017
12:15 - 13:45
Tue 5.12.2017
10:15 - 11:45
Fri 8.12.2017
12:15 - 13:45
Tue 12.12.2017
10:15 - 11:45
Fri 15.12.2017
12:15 - 13:45

Registration and fee

75 euroa. Lisätietoja.

Ilmoittautuminen alkaa 45 vuorokautta ennen opintojakson alkua. Tarkka ilmoittautumisaika näkyy Ilmoittaudu-painikkeesta.

Miten opiskelemaan?

Käytännön ohjeita opiskeluun

Varaamme oikeuden muutoksiin opinto-ohjelmassa.

Description

Ei edeltäviä opintoja.

Jakso on osa Musiikkitieteen opintoja.

Opintojakson suoritettuaan opiskelijalla on tuntuma maailman musiikkikulttuurien moninaisuudesta ja hän tuntee valikoitujen musiikinmuotojen ja musiikkikulttuurien peruspiirteet. Lisäksi hän on tutustunut etnomusikologiseen tapaan tarkastella musiikkia kulttuurisena toimintana ja sosiaalisena vaikuttajana.

Valikoima eri puolilla maailmaa eläviä musiikkikulttuureita ja musiikinmuotoja, niiden historia ja yhteisöllinen luonne; maailman laulutyylit; soittimistoja ja soitinten luokittelujärjestelmät; musiikin luokittelutavat; musiikkiestetiikkaa eri kulttuureissa; musiikin suhde tanssiin, erilaisiin identiteetteihin ja politiikkaan.

Illmoitetaan opetuksen yhteydessä.

Kaipaatko vinkkejä tietoteknisiin taitoihin?
Tutustu Opiskelijan digitaidot avoimiin materiaaleihin. Lisäksi opintotarjonnassamme on Opiskelija digitaidot: orientaatio ja syventävät taidot -kurssit.

Tutustu myös Avoimen yliopiston verkkopalvelun Kehity oppijana -sivuihin.

Yleinen asteikko (0-5). Arvioinnissa painotetaan kykyä hahmottaa musiikkikulttuuria kokonaisuuksia ja tarkastella musiikinmuotoja sosiaalisena toimintana.

Luentosarja ja siitä kirjoitettu oppimispäiväkirja tai tentti (kirjat ja äänitteet).

Opintojakso on yhteisopetusta. Taiteiden tutkimuksen koulutusohjelma järjestää opetuksen, johon avoimen yliopiston opiskelijat osallistuvat.