Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
12.12.2019 at 09:00 - 25.4.2020 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 13.1.2020
10:15 - 13:45
Thu 16.1.2020
12:15 - 13:45
Mon 20.1.2020
10:15 - 11:45
Thu 23.1.2020
12:15 - 13:45
Mon 27.1.2020
10:15 - 11:45
Thu 30.1.2020
12:15 - 13:45
Mon 3.2.2020
10:15 - 11:45
Thu 6.2.2020
12:15 - 13:45
Mon 10.2.2020
10:15 - 13:45
Wed 12.2.2020
10:15 - 11:45
Mon 2.3.2020
10:00 - 12:00
Wed 1.4.2020
09:00 - 11:00
Tue 5.5.2020
14:00 - 16:00

Description

Taloustieteen kandiohjelma vastaa opintojaksosta. Taloustieteen kandiohjelman opiskelijat voivat sisällyttää opintojakson taloustieteen erikoiskursseja -opintokokonaisuuteen. Opintojakson voivat suorittaa myös muiden koulutusohjelmien opiskelijat ja sen voi sisällyttää taloustiede sivuaineena - opintokokonaisuuteen.

TA1

Opintojakson tavoitteena on perehtyä johonkin kansainvälisen talouden erikoisalaan. Opintojakson suoritettuaan opiskelija tuntee ko. kansainvälisen talouden erikoisalan keskeiset tutkimusaiheet, kysymyksenasettelut ja tutkimustulokset. Lisäksi opintojakso auttaa erikoisalaan liittyvän kandidaatintutkielman kirjoittamisessa.

Opintojakson voi suorittaa missä tahansa opintojen vaiheessa. Opintojaksoa ei opeteta jokaisena lukuvuonna.

Opintojaksolla käsitellään jotain kansainvälisen talouden erikoisalaa. Opintojakson suoritettuaan opiskelija tuntee ko. kansainvälisen talouden erikoisalan keskeiset tutkimusaiheet, kysymyksenasettelut ja tutkimustulokset.

Opintojaksosta saatava arvosana perustuu loppukuulusteluun. Opintojakso arvostellaan asteikolla 0-5 tai hyväksytty/hylätty.

Opintojakso toteutetaan luentokurssina