Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
12.12.2019 at 09:00 - 11.4.2020 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 13.1.2020
14:15 - 15:45
Thu 16.1.2020
14:15 - 15:45
Mon 20.1.2020
14:15 - 15:45
Thu 23.1.2020
14:15 - 15:45
Mon 27.1.2020
14:15 - 15:45
Thu 30.1.2020
14:15 - 15:45
Mon 3.2.2020
14:15 - 15:45
Thu 6.2.2020
14:15 - 15:45
Mon 10.2.2020
14:15 - 15:45
Thu 13.2.2020
14:15 - 15:45
Mon 17.2.2020
14:15 - 15:45
Thu 20.2.2020
14:15 - 15:45
Tue 3.3.2020
14:00 - 16:00
Tue 31.3.2020
10:00 - 12:00
Tue 21.4.2020
12:00 - 14:00

Description

Taloustieteen kandiohjelma vastaa opintojaksosta. Taloustieteen kandiohjelman opiskelijat voivat sisällyttää opintojakson taloustieteen erikoiskursseja -opintokokonaisuuteen. Opintojakson voivat suorittaa myös muiden koulutusohjelmien opiskelijat ja sen voi sisällyttää taloustiede sivuaineena - opintokokonaisuuteen.

TA1

Opintojakson tavoitteena on perehtyä johonkin julkisen talouden erikoisalaan. Opintojakson suoritettuaan opiskelija tuntee ko. erikoisalan keskeiset tutkimusaiheet, kysymyksenasettelut ja tutkimustulokset. Lisäksi opintojakso auttaa erikoisalaan liittyvän kandidaatintutkielman kirjoittamisessa.

Opintojakson voi suorittaa missä tahansa opintojen vaiheessa. Opintojaksoa ei opeteta jokaisena lukuvuonna.

Opintojaksolla käsitellään jotain julkisen talouden erikoisalaa. Opintojakson suoritettuaan opiskelija tuntee ko. erikoisalan keskeiset tutkimusaiheet, kysymyksenasettelut ja tutkimustulokset.

Opintojaksosta saatava arvosana perustuu loppukuulusteluun. Opintojakso arvostellaan asteikolla 0-5 tai hyväksytty/hylätty.

Opintojakso toteutetaan luentokurssina