Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 3.9.2019
10:15 - 12:00
Tue 10.9.2019
10:15 - 12:00
Tue 17.9.2019
10:15 - 12:00
Tue 24.9.2019
10:15 - 12:00
Tue 1.10.2019
10:15 - 12:00
Tue 8.10.2019
10:15 - 12:00
Tue 15.10.2019
10:15 - 12:00
Tue 29.10.2019
10:15 - 12:00
Tue 5.11.2019
10:15 - 12:00
Tue 12.11.2019
10:15 - 12:00
Tue 19.11.2019
10:15 - 12:00
Tue 26.11.2019
10:15 - 12:00
Tue 3.12.2019
10:15 - 12:00
Tue 10.12.2019
10:15 - 12:00
Tue 17.12.2019
10:15 - 14:00

Other teaching

10.09. - 15.10.2019 Tue 12.15-13.00
29.10. - 10.12.2019 Tue 12.15-13.00
Teaching language: Finnish

Description

Opintojaksosta vastaa fysikaalisten tieteiden kandiohjelma.

Tähtitieteen perusteet I.

  • Havaitsevan tähtitieteen pk II
  • Havaitsevan tähtitieteen jatkokurssit

Kurssin suorittaneella on perustiedot optisen tähtitieteen havaintovälineistä ja -menetelmistä:

  • Tietää miten ilmakehä vaikuttaa havaintoihin ja miten modernilla tekniikalla vaiktusta voi minimoida
  • Tuntee eri kaukoputkityypit ja tietää niiden vahvuudet ja heikkoudet
  • Tietää miten optisessa tähtitieteessä käytettävät ilmaisimet (valomonistinputki ja CCD-kamera) toimivat
  • Tuntee tärkeimmät CCD-kameran kuvan reduktiovaiheet
  • Tuntee tärkeimmät havaintotekniikat, eli fotometrian, spektrometrian, polarimetrian ja astrometrian
  • Tietää mihin tutkimukseen käytetään eri havaintomenetelmiä

Järjestetään joka vuosi syyslukukaudella (koko syyslukukausi I-II periodi).

Kurssilla opitaan perustiedot optisista kaukoputkista. Ilmaisimista keskitytään erityisesti CCD-kameraan ja siihen liittyvään kuvankäsittelyyn. Havaintotekniikoista käydään läpi fotometria, polarimetria, spektrometria sekä astrometria. Kussakin näissä otetaan esimerkkejä siitä, miten näitä käytetään tähtitieteen tutkimuksessa. Kurssilla käsitellään myös lyhyesti erityisesti suuriin nykyaikaisiin teleskooppeihin liittyvät tekniset ratkaisut, kuten aktiivinen ja adaptiivinen optiikka, mosaiikkipeilit sekä interferometria. Lisäksi käsitellään optisia avaruusteleskooppeja. Kurssiin sisältyy havaintodemonstraatio laitoksen teleskoopilla.

  • Nilsson, Takalo & Piironen: Havaitseva tähtitiede (Ursa)
  • Luentokalvot

Viikottaiset luennot, opiskelijan itsenäinen työskentely, joka toinen viikko palautettavat laskuharjoitukset, joita lasketaan itsenäisesti. Laskuharjoitukset palautetaan assistentille jotka pisteyttää ne.

Kurssin arvosana määräytyy lopputentistä ja laskuharjoituksista saatavien pisteiden summasta. Laskuharjoituksista voi saada 0-6 pistettä ja tentistä max. 30 pistettä. Muuten sovelletaan fysiikan opetuksen pelisääntöjä.

Kurssiin sisältyy 28 h lähiopetusta, yksi havaintoilta sekä 6 laskuharjoitusta. Kurssin suorittamiseksi pitää saada vähintään 30% laskuharjoituspisteistä sekä saada riittävä määrä pisteitä lopputentistä.