Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
10.12.2019 at 09:00 - 6.1.2020 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 13.1.2020
08:15 - 09:45
Wed 15.1.2020
08:15 - 09:45
Mon 20.1.2020
08:15 - 09:45
Wed 22.1.2020
08:15 - 09:45
Mon 27.1.2020
08:15 - 09:45
Wed 29.1.2020
08:15 - 09:45
Mon 3.2.2020
08:15 - 09:45
Wed 5.2.2020
08:15 - 09:45
Mon 10.2.2020
08:15 - 09:45
Wed 12.2.2020
08:15 - 09:45
Mon 17.2.2020
08:15 - 09:45
Wed 19.2.2020
08:15 - 09:45
Mon 24.2.2020
08:15 - 09:45
Wed 26.2.2020
08:15 - 09:45
Mon 9.3.2020
08:15 - 09:45
Wed 11.3.2020
08:15 - 09:45
Mon 16.3.2020
08:15 - 09:45
Wed 18.3.2020
08:15 - 09:45
Mon 23.3.2020
08:15 - 09:45
Wed 25.3.2020
08:15 - 09:45
Mon 30.3.2020
08:15 - 09:45
Wed 1.4.2020
08:15 - 09:45
Mon 6.4.2020
08:15 - 09:45
Wed 8.4.2020
08:15 - 09:45
Mon 20.4.2020
08:15 - 09:45
Wed 22.4.2020
08:15 - 09:45
Mon 27.4.2020
08:15 - 09:45
Wed 29.4.2020
08:15 - 09:45

Description

Opintojaksosta vastaa kielten kandiohjelma.
Pakollinen antiikin kreikan pääaineopiskelijoille.
Tarjolla myös muiden opintosuuntien opiskelijoille.

Antiikin kreikan perusopinnot.

Opintojakson suoritettuaan opiskelija ymmärtää Homeroksen runouden syntyhistoriaa, kykenee analysoimaan arkaaisen epiikan taidekielen ilmiöitä suhteuttaen ne klassiseen attikaan, osaa kääntää kurssilla käsiteltyjä tai itse valmistelemiaan jaksoja alkuperäistekstiä sekä eritellä eepoksen fyysistä maailmaa ja arvomaailmaa.

Aineopintojen 1. vuosi. Kurssi kevätlukukaudella.
Vaihtoehtona tiedekuntatentti.

Luentokurssi siihen liittyvine kertauskuulusteluineen tai tiedekuntatentin yhteydessä pidettävä kirjatentti. Tentissä käännöstehtävä sekä kysymyksiä kielestä ja sisällöstä.

Kaksi laulua Homerosta, esim. Odysseian 6. laulu sekä yksi omavalintainen laulu Iliaasta tai Odysseiasta. Lisäksi käännöksenä joko Ilias tai Odysseia kokonaan. Sovitaan kuulustelijan kanssa. Esim. A.F. Garvie: Homer: Odyssey Books VI-VIII; C. Macleod, Homer: Iliad Book XXIV; S. Pulleyn, Homer: Iliad. Book One; J. Griffin, Homer: Iliad. Book IX.

Asteikolla 0-5.

Luentokurssi siihen liittyvine harjoituksineen (ns. Homeros-kollegio) ja kertauskuulustelu (läsnäolovaatimus n. 80%) tai tiedekuntatentin yhteydessä suoritettava kirjatentti. Myös suullinen kuulustelu on mahdollinen.