Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
13.8.2019 at 09:00 - 5.9.2019 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Thu 5.9.2019
10:15 - 11:45
Thu 12.9.2019
10:15 - 11:45
Thu 19.9.2019
10:15 - 11:45
Thu 26.9.2019
10:15 - 11:45
Thu 3.10.2019
10:15 - 11:45
Thu 10.10.2019
10:15 - 11:45
Thu 17.10.2019
10:15 - 11:45
Thu 31.10.2019
10:15 - 11:45
Thu 7.11.2019
10:15 - 11:45
Thu 14.11.2019
10:15 - 11:45
Thu 21.11.2019
10:15 - 11:45
Thu 28.11.2019
10:15 - 11:45
Thu 5.12.2019
10:15 - 11:45
Thu 12.12.2019
10:15 - 11:45
Thu 16.1.2020
10:15 - 11:45
Thu 23.1.2020
10:15 - 11:45
Thu 30.1.2020
10:15 - 11:45
Thu 6.2.2020
10:15 - 11:45
Thu 13.2.2020
10:15 - 11:45
Thu 20.2.2020
10:15 - 11:45
Thu 27.2.2020
10:15 - 11:45
Thu 12.3.2020
10:15 - 11:45
Thu 19.3.2020
10:15 - 11:45
Thu 26.3.2020
10:15 - 11:45
Thu 2.4.2020
10:15 - 11:45
Thu 16.4.2020
10:15 - 11:45
Thu 23.4.2020
10:15 - 11:45
Thu 30.4.2020
10:15 - 11:45

Description

Opintojaksosta vastaa Kielten kandiohjelma. Opintojakso on pakollinen kaikille pää- ja sivuaineopiskelijoille, jotka opiskelevat korean kieltä, ja sille otetaan korkeintaan 20 opiskelijaa.

Opintojaksolle hyväksytään tutkinto-opiskelijoita seuraavassa järjestyksessä:

1) korean pääaineopiskelijat;

2) muut kielten kandi- ja maisteriohjelman opiskelijat;

3) Aasian tutkimukseen erikoistuvat kulttuurien tutkimuksen kandiohjelman ja kulttuuri- ja aluetutkimuksen maisteriohjelman pääaineopiskelijat;

4) ilmoittautumisjärjestyksessä muut Helsingin yliopiston tutkinto-opiskelijat, jotka haluavat suorittaa korean kielen kursseja osana tutkintoaan.

Ilmoittautumisen yhteydessä opiskelijan on vastattava pakolliseen lisätietokysymykseen, mihin edellisistä ryhmistä hän kuuluu. Jos tietoa ei anneta, ilmoittautumista ei voida hyväksyä.

Perusopinnot. Toteutuksesta riippuen voidaan edellyttää myös opintojakson Korea 2 suorittamista.

Osaamisen kehittäminen korean kielitietoudessa tai jollakin kielitieteen tai kielitaidon osa-alueella.

Kolmas opiskeluvuosi. Lukuvuoden mittainen opintojakso syys- ja kevätlukukaudella tai lukukauden mittainen opintojakso syys- tai kevätlukukaudella. Opintojakso järjestetään joka toinen vuosi tai harvemmin.

Korean kielitietouden, kielitieteen tai kielitaidon kehittämistä tukeva kurssi.

Ilmoitetaan opetusohjelmassa.

-Marking scale: 0-5

-Assignments.

Opintojakso toteutetaan ensisijaisesti joko lähi- tai monimuoto-opetuksena.

Jeong-Young Kim

Co-teacher: Bokyung Kim