Het Nederlandse taalgebied, © Ons Erfdeel vzw

Cultuurkunde Belgie / nederland

Hollanninkielinen kurssi; sopii Hollanti 2 -kurssin suorittaneille

De cursus Cultuurkunde België / Nederland is bedoeld voor studenten die de cursus Nederlands 2 hebben gedaan of vergelijkbare kennis van het Nederlands hebben.

Tijd & plaats: woensdag 16-18, zaal 9, Metsätalo (= Unioninkatu 40 B). De cursus begint op wo 04.09.2019.

De Moodlepagina van de cursus vind je hier: https://moodle.helsinki.fi/course/view.php?id=4267 (paswoord/kurssiavain: Cultuurkunde-2019).

Het cursusmateriaal is beschikbaar op de Moodlepagina.

Voor meer informatie: rogier.nieuweboer@helsinki.fi

Enrol
13.8.2019 at 09:00 - 4.9.2019 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Wed 4.9.2019
16:15 - 17:45
Wed 11.9.2019
16:15 - 17:45
Wed 18.9.2019
16:15 - 17:45
Wed 25.9.2019
16:15 - 17:45
Wed 2.10.2019
16:15 - 17:45
Wed 9.10.2019
16:15 - 17:45
Wed 16.10.2019
16:15 - 17:45
Wed 30.10.2019
16:15 - 17:45
Wed 6.11.2019
16:15 - 17:45
Wed 13.11.2019
16:15 - 17:45
Wed 20.11.2019
16:15 - 17:45
Wed 27.11.2019
16:15 - 17:45
Wed 4.12.2019
16:15 - 17:45
Wed 11.12.2019
16:15 - 17:45

Description

– pakollinen Hollannin kieli ja kulttuuri I - opintokokonaisuuden opiskelijoille, tarjolla myös muille opiskelijoille.

– kielten kandiohjelma

– osa opintokokonaisuutta ”Hollannin kieli ja kulttuuri I”

Opintojakso on avoin kaikille Helsingin yliopiston kirjoilla oleville opiskelijoille.

Hollanti 2 tai vastaavat taidot.

Opiskelija saa perustiedot Alankomaiden ja Belgian historiasta sekä nykyisestä yhteiskunnasta ja kehittää kykyjään lukea hollanninkielisiä asiatekstejä sekä käyttää hollanninkielisiä audiovisuaalisia lähteitä.

Kontaktiopetus joka vuosi periodeissa 1-2.

Johdatus Alankomaiden ja Belgian historiaan sekä nykyisen yhteiskunnan rakenteeseen.

Päätetään opetusohjelman yhteydessä.

Itsenäisesti suoritettavia oppimistehtäviä.

Kirjallisia ja suullisia oppimistehtäviä; yleinen asteikko 0-5.

- Kontaktiopetus järjestetään joka vuosi

- Kurssisuoritus edellyttää pakollista läsnäoloa opetuksessa ja aktiivista osallistumista.

- Vaihtoehtoisista suoritusmahdollisuuksista sovittava opettajan kanssa