Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Taalkunde Nederlands

Geen contactonderwijs tot 13.04 (informatie per 18.03). De cursus vindt voorlopig plaats als zelfstudiecursus. Zie de Moodlepagina voor meer informatie: https://moodle.helsinki.fi/course/view.php?id=3759 .

Neem bij vragen even contact op: rogier.nieuweboer[at]helsinki.fi .

Enrol
10.12.2019 at 09:00 - 13.1.2020 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 13.1.2020
12:15 - 13:45
Mon 20.1.2020
12:15 - 13:45
Mon 27.1.2020
12:15 - 13:45
Mon 3.2.2020
12:15 - 13:45
Mon 10.2.2020
12:15 - 13:45
Mon 17.2.2020
12:15 - 13:45
Mon 24.2.2020
12:15 - 13:45
Mon 9.3.2020
12:15 - 13:45
Mon 16.3.2020
12:15 - 13:45
Mon 23.3.2020
12:15 - 13:45
Mon 30.3.2020
12:15 - 13:45
Mon 6.4.2020
12:15 - 13:45
Mon 20.4.2020
12:15 - 13:45
Mon 27.4.2020
12:15 - 13:45

Description

– valinnainen

– kielten kandiohjelma

– osa opintokokonaisuutta ”Hollannin kieli ja kulttuuri II”

Opintojakso on avoin kaikille Helsingin yliopiston kirjoilla oleville opiskelijoille.

Hollanti 2 tai vastaavat taidot.

Opiskelija saa perustiedot hollannin kielen historiasta ja nykytilanteesta sekä kehittää kykyjään lukea hollanninkielisiä asiatekstejä.

Kontaktiopetus joka vuosi periodeissa 3-4.

Hollannin kielihistorian ajanjaksot, kielen muuttuminen eri tasoilla sekä kielen kehityksen nykytendenssit.

Päätetään opetusohjelman yhteydessä.

Itsenäisesti suoritettavia oppimistehtäviä.

Kirjallisia oppimistehtäviä; yleinen asteikko 0-5.

- Kontaktiopetus järjestetään joka vuosi

- Kurssisuoritus edellyttää pakollista läsnäoloa opetuksessa ja aktiivista osallistumista.

- Vaihtoehtoisista suoritusmahdollisuuksista sovittava opettajan kanssa.