Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Etäopetusta Zoomin kautta. Materiaalitiedot Moodlessa: https://moodle.helsinki.fi/course/view.php?id=37084

Enrol
10.12.2019 at 09:00 - 16.1.2020 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 14.1.2020
12:15 - 14:45
Tue 21.1.2020
12:15 - 14:45
Tue 28.1.2020
12:15 - 14:45
Tue 4.2.2020
12:15 - 14:45
Tue 11.2.2020
12:15 - 14:45
Tue 18.2.2020
12:15 - 14:45
Tue 25.2.2020
12:15 - 14:45
Tue 10.3.2020
12:15 - 14:45
Tue 17.3.2020
12:15 - 14:45
Tue 24.3.2020
12:15 - 14:45
Tue 31.3.2020
12:15 - 14:45
Tue 7.4.2020
12:15 - 14:45
Tue 21.4.2020
12:15 - 14:45
Tue 28.4.2020
12:15 - 14:45

Description

Ei edeltäviä opintoja

Tavoitteena on sekä suullisen että kirjallisen kielitaidon kehittäminen perustasolle. Opiskelijat saavuttavat unkarin kielestä suullisen ja kirjallisen kielitaitotason A1.1

Järjestetään syyslukukaudella, 1. periodissa

Kurssilla käydään läpi kieliopin perusteita käytännön sanastoon pohjautuvien lukutekstien, kirjoitus-, käännös- ja keskusteluharjoitusten avulla. Harjoituksissa kiinnitetään huomiota myös kulttuurisidonnaisiin seikkoihin. Opiskelijat tutustuvat suomen ja unkarin kielten samankaltaisuuksiin ja eroihin.

Opettajan antama materiaali

Tunnilla on mm. pari- ja ryhmätöitä, työskentelyä porinaryhmissä, roolipelejä, ajatuskarttoja.

Kurssin kokonaisarvosana muodostuu loppukokeen sekä tunti- ja kotityöskentelyn arvioinnista arvosteluasteikolla 0-5.

Harjoituskurssi

Magdolna Kovács (sl 2018), Ildikó Vecsernyés (kl 2019)