Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
10.12.2019 at 09:00 - 13.1.2020 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 13.1.2020
12:15 - 13:45
Wed 15.1.2020
14:15 - 15:45
Mon 20.1.2020
12:15 - 13:45
Wed 22.1.2020
14:15 - 15:45
Mon 27.1.2020
12:15 - 13:45
Wed 29.1.2020
14:15 - 15:45
Mon 3.2.2020
12:15 - 13:45
Wed 5.2.2020
14:15 - 15:45
Mon 10.2.2020
12:15 - 13:45
Wed 12.2.2020
14:15 - 15:45
Mon 17.2.2020
12:15 - 13:45
Wed 19.2.2020
14:15 - 15:45
Mon 24.2.2020
12:15 - 13:45
Wed 26.2.2020
14:15 - 15:45
Mon 9.3.2020
12:15 - 13:45
Wed 11.3.2020
14:15 - 15:45
Mon 16.3.2020
12:15 - 13:45
Wed 18.3.2020
14:15 - 15:45
Mon 23.3.2020
12:15 - 13:45
Wed 25.3.2020
14:15 - 15:45
Mon 30.3.2020
12:15 - 13:45
Wed 1.4.2020
14:15 - 15:45
Mon 6.4.2020
12:15 - 13:45
Wed 8.4.2020
14:15 - 15:45
Mon 20.4.2020
12:15 - 13:45
Wed 22.4.2020
14:15 - 15:45
Mon 27.4.2020
12:15 - 13:45
Wed 29.4.2020
14:15 - 15:45

Description

Opintojakson jälkeen opiskelijan kielitaito vastaa pääosin yleiseurooppalaisen viitekehyksen (CEFR) –kuvausten tasoa A2.1-A2.2. http://www02.oph.fi/ops/taitotasoasteikko.pdf. Saavutetut suulliset taidot (puhuminen ja kuullun ymmärtäminen) vastaavat suurin piirtein taitotasoa A2.2), Saavutetut kirjalliset taidot (lukeminen ja kirjoittaminen) vastaavat suurin piirtein taitotasoa A1.3-A2.1).

Kurssin jälkeen opiskelija:

  • Pystyy seuraamaan hyvin summittaisesti selväpiirteisen asiapuheen pääkohtia;
  • Osaa esittää pienen, luettelomaisen kuvauksen lähipiiristään ja sen jokapäiväisistä puolista;
  • Pystyy osallistumaan rutiininomaisiin keskusteluihin omista tai itselleen tärkeistä asioista.
  • Ymmärtää pääasiat ja joitakin yksityiskohtia muutaman kappaleen pituisista viesteistä jonkin verran vaativissa arkisissa yhteyksissä (mainokset, kirjeet, ruokalistat, aikataulut) sekä faktatekstejä (käyttöohjeet, pikku-uutiset).
  • Selviytyy kirjoittamalla kaikkein rutiininomaisimmista arkitilanteista.
  • Osaa kirjoittaa lyhyitä, yksinkertaisia viestejä (henkilökohtaiset kirjeet, lappuset), jotka liittyvät arkisiin tarpeisiin sekä yksinkertaisia, luettelomaisia kuvauksia hyvin tutuista aiheista.

Kurssilla jatketaan tutustumista viron kieleen ja sanastoon. Keskeiset kieliopilliset aiheet ovat paikallissijat, translatiivi, essiivi, komitatiivi, abessiivi; monikon partitiivi; deklinaatiot ja konjugaatiot; adjektiivit, adverbit ja vertailuasteet, järjestysluvut; persoona- ja demonstratiivi-pronominit; modukset; passiivimuodot; konjunktiot; adpositiot.