Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
13.8.2019 at 09:00 - 4.9.2019 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Thu 5.9.2019
14:15 - 15:45
Thu 12.9.2019
14:15 - 15:45
Thu 19.9.2019
14:15 - 15:45
Thu 26.9.2019
14:15 - 15:45
Thu 3.10.2019
14:15 - 15:45
Thu 10.10.2019
14:15 - 15:45
Thu 17.10.2019
14:15 - 15:45
Thu 31.10.2019
14:15 - 15:45
Thu 7.11.2019
14:15 - 15:45
Thu 14.11.2019
14:15 - 15:45
Thu 21.11.2019
14:15 - 15:45
Thu 28.11.2019
14:15 - 15:45
Thu 5.12.2019
14:15 - 15:45
Thu 12.12.2019
14:15 - 15:45
Thu 16.1.2020
14:15 - 15:45
Thu 23.1.2020
14:15 - 15:45
Thu 30.1.2020
14:15 - 15:45
Thu 6.2.2020
14:15 - 15:45
Thu 13.2.2020
14:15 - 15:45
Thu 20.2.2020
14:15 - 15:45
Thu 27.2.2020
14:15 - 15:45
Thu 12.3.2020
14:15 - 15:45
Thu 19.3.2020
14:15 - 15:45
Thu 26.3.2020
14:15 - 15:45
Thu 2.4.2020
14:15 - 15:45
Thu 16.4.2020
14:15 - 15:45
Thu 23.4.2020
14:15 - 15:45
Thu 30.4.2020
14:15 - 15:45

Description

Opintojakson suoritettuaan opiskelija tuntee ja hallitsee laajasti viron kielen äännejärjestelmän sekä taivutusmorfologian (äänteet, sanaluokat, muodot). Hän osaa muodostaa ja käyttää kurssilla opittuja rakenteita ja muotoja, vertailla suomen kieleen sekä käyttää kielen rakenteista oikeita termejä.

Luento- ja harjoituskurssi. Opintojaksolla käydään systemaattisesti läpi viron äännejärjestelmän ja muoto-opin ominaispiirteet (viron äännerakenne, sanaluokat, nominien ja verbien taivutus, nominien ja verbien taivutuskategoriat; adjektiivien ja adverbien komparaatio, numeraalit, pronominit, adpositiot, konjunktiot).