Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
10.12.2019 at 09:00 - 13.1.2020 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 13.1.2020
10:15 - 11:45
Mon 20.1.2020
10:15 - 11:45
Mon 27.1.2020
10:15 - 11:45
Mon 3.2.2020
10:15 - 11:45
Mon 10.2.2020
10:15 - 11:45
Mon 17.2.2020
10:15 - 11:45
Mon 24.2.2020
10:15 - 11:45
Mon 9.3.2020
10:15 - 11:45
Mon 16.3.2020
10:15 - 11:45
Mon 23.3.2020
10:15 - 11:45
Mon 30.3.2020
10:15 - 11:45
Mon 6.4.2020
10:15 - 11:45
Mon 20.4.2020
10:15 - 11:45
Mon 27.4.2020
10:15 - 11:45

Description

Kieli- ja käännöstaidon kehittäminen kieliparissa viro-suomi. Opintojakso tukee ensisijaisesti viron sanaston kehittymistä. Opintojakson aikana opiskelija syventää ja monipuolistaa kirjallisten lähteiden pohjalta/käännösharjoituksien avulla viron sanaston, semantiikan ja pragmatiikan tuntemista, oppi tajuamaan ja ottamaan huomioon viron ja suomen kielen erilaisuudet että samalaisuudet. Kurssi kehittää opiskelijan tekstilajituntemustaan ja syventää erilaisten aihepiirien sanaston tuntemista viron kielessä. Lisäksi kurssi tukee opiskelijan tekstin tuottamisen taitojen kehittymistä äidinkielessään (suomen kieli).

Käytännön käännösharjoituksia (sanomalehtitekstit, asiatekstit, kaunokirjallisuus).