Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Tervetuloa kurssille! Ensimmäinen luento on torstaina 5.9. klo 11-12.

Siirry Moodle-sivulle oheisesta linkistä.

Enrol
12.8.2019 at 09:00 - 9.12.2019 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Thu 5.9.2019
11:00 - 12:00
Mon 9.9.2019
10:00 - 12:00
Thu 12.9.2019
11:00 - 12:00
Mon 16.9.2019
10:00 - 12:00
Thu 19.9.2019
11:00 - 12:00
Mon 23.9.2019
10:00 - 12:00
Thu 26.9.2019
11:00 - 12:00
Mon 30.9.2019
10:00 - 12:00
Thu 3.10.2019
11:00 - 12:00
Mon 7.10.2019
10:00 - 12:00
Thu 10.10.2019
11:00 - 12:00
Mon 14.10.2019
10:00 - 12:00
Thu 17.10.2019
11:00 - 12:00
Mon 28.10.2019
10:00 - 12:00
Mon 4.11.2019
10:00 - 12:00
Mon 11.11.2019
10:00 - 12:00
Mon 18.11.2019
10:00 - 12:00
Mon 25.11.2019
10:00 - 12:00
Mon 2.12.2019
10:00 - 12:00
Mon 9.12.2019
10:00 - 12:00

Description

Lukiomatematiikka tai lukiomatematiikan kertauskurssi.

Kurssilla opitaan perustaitoja, joita
tarvitaan matematiikan opinnoissa. Kurssilla
tutustutaan funktioihin ja relaatioihin, joukkoopin
perusteisiin ja numeroituvuuteen sekä
kompleksilukuihin. Lisäksi käsitellään äärellisen
joukon osajoukkojen ja permutaatioiden
lukumäärien laskemista. Kurssilla tärkeässä
osassa on todistaminen, ja kurssilla opitaan
erilaisia todistustekniikoita kuten induktio. Myös
alkeislogiikkaa käsitellään totuustaulujen kautta.
Kurssilla myös opitaan matemaattista ajattelua
sekä suullinen ja kirjallinen viestintä.

Opintojakso järjestetään syyslukukaudella 1. periodissa.

Kurssilla opitaan perustaitoja, joita tarvitaan
matematiikan opinnoissa. Kurssilla tutustutaan
funktioihin ja relaatioihin, joukko-opin
perusteisiin ja numeroituvuuteen sekä
kompleksilukuihin. Lisäksi käsitellään äärellisen
joukon osajoukkojen ja permutaatioiden
lukumäärien laskemista. Kurssilla tärkeässä
osassa on todistaminen, ja kurssilla opitaan
erilaisia todistustekniikoita kuten induktio. Myös
alkeislogiikkaa käsitellään totuustaulujen kautta.

Opintomonisteena on L. Oinonen: Johdatus
yliopistomatematiikkaan tai vastaava
myöhemmin ilmoitettava materiaali

Kurssilla tehdään viikoittaisia harjoitustehtäviä,
joiden tekemiseen on tarjolla ohjausta. Lisäksi
kurssilla on luentoja.

Arvostelussa voidaan käyttää esimerkiksi
harjoitustehtäviä ja tenttiä.
Kurssi arvioidaan asteikolla 0-5.

Opetus koostuu harjoitustehtävistä, niiden
tekemiseen tarjotusta ohjauksesta sekä
luennoista.