Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
11.2.2019 at 09:00 - 3.5.2019 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 12.3.2019
12:15 - 14:00
Tue 19.3.2019
12:15 - 14:00
Tue 26.3.2019
12:15 - 14:00
Tue 2.4.2019
12:15 - 14:00
Tue 9.4.2019
12:15 - 14:00
Tue 16.4.2019
12:15 - 14:00
Tue 30.4.2019
12:15 - 14:00

Other teaching

12.03. - 16.04.2019 Tue 12.15-14.00
30.04.2019 Tue 12.15-14.00
Teaching language: Finnish
11.03. - 15.04.2019 Mon 12.15-14.00
29.04.2019 Mon 12.15-14.00
Teaching language: Finnish
15.03. - 12.04.2019 Fri 14.15-16.00
26.04. - 03.05.2019 Fri 14.15-16.00
Teaching language: Finnish
15.03. - 12.04.2019 Fri 10.15-12.00
26.04.2019 Fri 10.15-12.00
03.05.2019 Fri 10.15-12.00
Teaching language: Finnish
13.03. - 17.04.2019 Wed 14.15-16.00
Teaching language: Finnish
14.03. - 28.03.2019 Thu 12.15-14.00
04.04.2019 Thu 12.15-14.00
11.04.2019 Thu 12.15-14.00
25.04.2019 Thu 12.15-14.00
02.05.2019 Thu 12.15-14.00
Teaching language: Finnish

Description

Opintojaksosta vastaa matemaattisten tieteiden kandiohjelma ja se kuuluu matematiikan aineopintoihin

Lineaarialgebra 1.

Kurssin käytyään opiskelija osaa matemaattisen mallinnuksen perusteet ja ohjelmoinnin Matlab-työkalulla.

Toinen opiskeluvuosi, lineaarialgebran peruskurssi esitietona.

Järjestetään kevätlukukaudella nelosperiodissa

Perehdytään lineaarialgebran ja matriisilaskennan käyttöön tietokoneohjelmoinnin keinoin. Kurssilla toteutetaan mallinnusalgoritmeja käytännön ongelmiin, kuten valokuvien käsittelyyn, virtuaalisen tilan valaistuksen laskentaan, vaahteranlehtien muotojen Prokrustes-analyysiin ja numeeriseen integrointiin. Kurssin esimerkkien sisältö vaihtelee hiukan vuosittain, mutta matemaattiset tekniikat ovat samat.

Poole: Linear algebra, second edition, Thomson Brooks/Cole 2006, ISBN 0-534-40596-7.

Luennoitsija opettaa livekoodauksen keinoin, ja ruutukaappausvideot julkaistaan YouTubessa.

Hyväksyttyjen tehtävien prosenttiosuus määrää arvosanan.

Luentoja voi seurata, mutta ei ole pakko. Suoritus tapahtuu viikottaisten tietokonelaskuharjoitusten kautta: riittävästi tehtäviä täytyy saada tehdyksi. Tehtäviä ei ole pakko tehdä etukäteen, vaan ne voi toteuttaa harjoituksissa. On myös mahdollista palauttaa ratkaisut sähköpostitse, eli etäsuorittaminen on täysin OK.