Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
1.10.2019 at 09:00 - 28.10.2019 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Mon 28.10.2019
10:15 - 11:45
Fri 1.11.2019
10:15 - 11:45
Mon 4.11.2019
10:15 - 11:45
Fri 8.11.2019
10:15 - 11:45
Mon 11.11.2019
10:15 - 11:45
Fri 15.11.2019
10:15 - 11:45
Mon 18.11.2019
10:15 - 11:45
Fri 22.11.2019
10:15 - 11:45
Mon 25.11.2019
10:15 - 11:45
Fri 29.11.2019
10:15 - 11:45
Mon 2.12.2019
10:15 - 11:45
Mon 9.12.2019
10:15 - 11:45
Fri 13.12.2019
10:15 - 11:45

Material

Description

Opintojakso on vaihtoehtoinen.

Opintojakson suorittaminen ei vaadi edeltäviä opintoja, mutta ennen sitä on hyödyllistä suorittaa estetiikan perusopinnot.

Opintojaksossa perehdytään taiteen tunnistamiseen, määrittelyyn ja tulkintaan liittyviin filosofisiin kysymyksiin. Opintojakson myötä opiskelija harjaantuu käsittelemään eri näkökulmista taiteenfilosofian ydinkysymyksiä.

Taiteen tunnistamiseen, määrittelyyn ja tulkintaan liittyvät filosofiset kysymykset.

500 s. seuraavista teoksista:

  • Platon, Valtio
  • Aristoteles, Retoriikka ja Runousoppi
  • Cicero, Puhujasta
  • A. G. Baumgarten, Aesthetica/Ästhetik (osa I)
  • F. Schiller, Kirjeitä ihmisen esteettisestä kasvatuksesta
  • F. W. J. Schelling, Philosophie der Kunst/The Philosophy of Art
  • G. W. F. Hegel, Taiteenfilosofia
  • S. Kierkegaard, Päättävä epätieteellinen jälkikirjoitus
  • F. Nietzsche, Tragedian synty
  • L. Tolstoi, Mitä on taide?
  • J. Dewey, Art as Experience (suom. Taide kokemuksena)
  • R. G. Collingwood, Principles of Art
  • M. Heidegger, Taideteoksen alkuperä
  • Y. Hirn, The Origins of Art
  • O. Kuisma & H. Riikonen toim., Estetiikan syntysanat

Arviointiasteikko 0-5.

Opintojakson voi suorittaa kurssina, esseenä tai tiedekuntatenttinä.