Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
11.12.2019 at 12:00 - 7.1.2020 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Tue 7.1.2020
14:15 - 16:00
Thu 9.1.2020
12:15 - 13:45
Fri 10.1.2020
10:15 - 11:45
Tue 14.1.2020
14:15 - 16:00
Thu 16.1.2020
12:15 - 13:45
Fri 17.1.2020
10:15 - 11:45
Tue 21.1.2020
14:15 - 16:00
Thu 23.1.2020
12:15 - 13:45
Fri 24.1.2020
10:15 - 11:45
Tue 28.1.2020
14:15 - 16:00
Thu 30.1.2020
12:15 - 13:45
Fri 31.1.2020
10:15 - 11:45
Thu 27.2.2020
12:15 - 14:45

Description

Kurssin suoritettuaan opiskelija

- tuntee länsimaisen aatehistorian, filosofian ja etiikan keskeiset näkökulmat erityisesti suhteessa teologiaan ja uskonnontutkimukseen liittyviin kysymyksiin.
- kykenee erottelemaan erilaisia uskonnon, filosofian ja tieteen välisiin suhteisiin liittyviä kysymyksiä. 
- tietää tieteellisen tiedon tunnusmerkit ja  kykenee erottamaan tieteellisen tiedon ei-tieteellisestä tiedosta.
- osaa selittää keskeisiä teologisen ja uskontoa koskevan tutkimuksen termejä ja käsitteitä ja osaa käyttää tieteenalan käsitteitä yksinkertaisissa analyysitehtävissä.
- osaa vertailla teologisen ja uskontoa koskevan tutkimuksen metodologisia lähestymistapoja toisiinsa ja osaa sijoittaa niitä laajempaan humanistisen tutkimuksen kenttään.

-Länsimaisen filosofian ja etiikan keskeiset suuntaukset antiikista nykypäivään ja niiden suhde teologiaan

-Teologisen tutkimuksen ja uskonnontutkimuksen luonne ja kriteerit sekä niitä koskevat metodologiset ja tieteenfilosofiset kysymykset 

a) Luennot, analyysiharjoitus, kirjallisuutta koskevat tehtävät  

b) Vaihtoehtoinen suoritustapa: kirjatentti ja analyysitehtävä.

Esa Saarinen, Filosofian historia huipulta huipulle, 419s

Niiniluoto & Haaparanta: Johdatus tieteelliseen ajatteluun (sivut 5-61, 97-162)

Luomanen (toim.), Teologia johdatus tutkimukseen (Luennoitsijan kanssa sovittavat osat.)

Vaihtoehtoinen suoritustapa:

Esa Saarinen, Filosofian historia huipulta huipulle, 419s

Niiniluoto & Haaparanta: Johdatus tieteelliseen ajatteluun (sivut 5-61, 97-162)

Luomanen (toim.), Teologia johdatus tutkimukseen, 171s

Pentti Määttänen: Filosofia. Johdatus peruskysymyksiin, 274s.

0-5, osaamistavoitteiden mukainen

a) luennoille osallistuminen, luentoja koskevien muistiinpanojen tekeminen, kirjallisuuden lukeminen, kirjallisuuden ja luentojen tenttiminen, analyysiharjoituksen tekeminen.

TAI

b) kirjallisuuden lukeminen, kirjallisuuden tenttiminen, analyysiharjoituksen tekeminen.