Kaisa_2012_3_photo by Veikko Somerpuro

Enrol
9.4.2018 at 15:00 - 24.4.2018 at 23:59

Timetable

Here is the course’s teaching schedule. Check the description for possible other schedules.

DateTimeLocation
Wed 31.10.2018
12:15 - 15:45
Wed 14.11.2018
12:15 - 15:45
Wed 28.11.2018
12:15 - 15:45
Wed 5.12.2018
12:15 - 15:45
Wed 16.1.2019
12:15 - 15:45
Wed 23.1.2019
12:15 - 15:45
Wed 6.2.2019
12:15 - 15:45
Wed 13.2.2019
12:15 - 15:45
Wed 27.2.2019
12:15 - 15:45
Wed 13.3.2019
12:15 - 15:45
Wed 20.3.2019
12:15 - 15:45
Wed 27.3.2019
12:15 - 15:45

Description

Seminaarin jälkeen opiskelija on perehtynyt tutkimusalaansa ja tutkimusaiheeseensa sekä laatinut opinnäytteen. Hän osaa kerätä ja järjestää tutkimusaihettaan koskevaa kirjallisuutta sekä hallitsee sitä koskevan lähdekritiikin. Hän osaa käydä tieteellistä keskustelua. Hän kykenee analysoimaan tutkimusalansa tekstiä ja asettamaan sille kysymyksiä. Hän kykenee esittämään analyysin tulokset selkeästi ja johdonmukaisesti sekä argumentoimaan tieteellisesti hyväksyttävällä tavalla.

Seminaarissa opetellaan ja harjoitellaan tekstianalyyttisten menetelmien käyttöä ajankohtaisten teologisen etiikan ja sosiaalietiikan teemojen tutkimiseen.

Seminaarissa keskitytään tutkielmien valmiiksi saattamiseen kirjoittamalla osia tutkielmasta.